Je naše Země stará?
Do dob našeho vědeckého a technického rozvoje se věk naší Země odvozoval z výpočtů, které byly prováděny podle biblické předlohy. Tak podle tzv. Vulgáty se odhadovalo stáří Země na 6 tisíc let. O těchto věcech nikdy nikdo nepochyboval.
Až v rozumářském 18. století se začaly hledat výklady, které by dokázaly, že Země a život na ní mohly vzniknout nezávisle na Boží stvořitelské vůli a že příslušné partie Písma sv. jsou jen jakýmsi básnickým obrazem, který má ke skutečnosti daleko.
Ještě předtím než Lamarck a Darwin začali hlásat své transformistické a evolucionistické teorie, bádavé mozky obrátily svou pozornost k samotné zemi a jejímu geologickému utváření. Tak postupně vznikla tzv. historická geologie, uznávaná v plné své šíři dodnes.
Jedním z jejích zakladatelů je Angličan James Hutton, který v roce 1785 předložil královské akademii v Edinburku knihu Teorie Země, v níž se snažil dokázat, že v přírodě postupuje samovolný vývoj, který pozvolna zem utváří do její dnešní podoby a pokračuje stejným a neměnným způsobem dále. Žádná veliká katastrofa tedy na Zemi nebyla a neudal se ani žádný nadpřirozený jev: „Nelze přijímat žádné síly ani děje, než ty, které na Zemi působí přirozeně.“
Dosavadní názory, opírající se o autoritu Písma, začaly tak být odsouvány mezi nevědecké teorie. Vědci začali především studovat usazené horniny, existující všude po světě a vytvářející téměř souvislý kryt na masivních jádrových horninách - žulách, rulách, krystalických břidlicích, a to i v horských polohách. Jejich celková tloušťka bývá zpravidla malá, a co je zvláštního - bývá vytvořena z většího počtu velmi tenkých vrstviček, vzájemně ležících nad sebou. Jednotlivé vrstvy mají vždy svoje odlišné geologické složení a často v nich najdeme zkamenělé zbytky dávného života - fosilie.
Jiný Angličan - William Smith stanovil na základě těchto poznatků tzv. zákon superpozice, podle kterého se jednotlivé vrstvy usazovaly postupně jedna na druhou v průběhu dlouhých časových období. Tak vlastně formuloval teorii, na níž stojí dodnes celá historická geologie, předpokládající, že spodnější vrstva usazené horniny je starší než vrstva hořejší.
Smith současně vypozoroval, že v každé vrstvě jsou uloženy vždy jen určité druhy zkamenělých živočichů, a tak podle jejich výskytu v určité vrstvě kdekoliv na světě lze předpokládat její stejné stáří. Svůj poznatek nazval zákon vůdčích zkamenělin.
Všechny tyto názory shrnul další Angličan Charles Lyell, jehož kniha Principy geologie z roku 1830 velmi ovlivnila Darwina, jeho pozorného žáka a přítele, jím i uvedeného do královské londýnské akademie. Tak se dodnes předpokládá, že k celkem rovnoměrnému usazování jednotlivých vrstev po celém světě došlo na dně moří, z nichž v průběhu času se staly souše a ty byly opět zaplaveny a opět voda ustoupila atd. Střídají se hrubozrnné, jemnozrnné a jílovité vrstvy.
Celý tento zdlouhavý proces postupné sedimentace, doprovázený zkameňováním organických součástí a živočichů, samozřejmě si vyžadoval daleko více času než oněch několika tisíc let, na něž se stáří Země odhadovalo podle Písma svatého.
Z tisíců let rychle vznikly statisíce, později miliony a nakonec miliardy let. Dnes je stáří Země odhadováno až na 6 miliard let, většinou se však přijímá 4,6 miliard let. Všeobecně se má za to, že dnešní pevniny a oceány existují 3 a půl miliardy let.
Všechno toto na první pohled vyhlíží docela přirozeně, vždyť svědectví nám o tom podává samotná Země! Zajisté. Vědci si jednotlivé vrstvy usazenin a zkameněliny v nich nevymysleli, toto všechno existuje. Záleží však na vysvětlení jejich vzniku.
RYCHLÝ VZNIK USAZENIN
Teprve v druhé polovině 20. století začal být studován i vlastní proces usazování, jak to vlastně měli vědci učinit hned na počátku. Začalo se především studovat, jak dochází k naplaveninám dnes, a překvapivě bylo zjišťováno, že naplavenina o složité skladbě vrstev se může usadit naráz, ihned, např. při záplavě.
Tak v roce 1965 americký geolog Edwin Mac Kee vykopal do 4 m vysoké naplaveniny, vzniklé po velkých záplavách ve státě Colorado, svislé zářezy a zjistil, že naplavenina je vytříděna do vodorovných vrstev dle zrnitosti materiálů a uspořádána přesně tak, jak to popisuje historická geologie.
Mac Keeovy poznatky podnítily v osmdesátých letech francouzského vědce Guy Berthaulta k laboratorním pokusům, které mu měly ověřit mechanismus, podle něhož se vlastně jednotlivé vrstvy ukládají.
Berthault odebral vzorky z jednotlivých vrstev určitého geologického profilu, učinil z nich směs a vysypal ji do vodní nádrže. V krátké době se jednotlivé částice velmi rychle usadily do vrstev ve stejném pořadí, jak tomu bylo v přírodě - ale ne tak, že by se postupně usazovaly jednotlivé vrstvy, ale materiál se do nich třídil současně podle zrnitosti jednotlivých částic.
Berhault ve spolupráci s americkými vědci provedl na univerzitě v Coloradu experiment v kanálu 20 m dlouhém a s proudící vodou. Voda před sebou hrnula materiál a opět částice roztřídila do svislých vrstev, a to podle velikosti zrn. Tyto experimenty byly od té doby mnohokrát opakovány na mnoha jiných pracovištích a bylo o nich v nedávných letech přednášeno na řadě sedimentologických kongresů.
Tyto experimenty jen potvrdily dřívější pozorování německého vědce Johannese Walthera, který zkoumal pobřežní usazeniny v neapolském zálivu a který zjistil, že podmořský profil pobřeží se přemisťuje zešikma směrem do moře, přičemž se materiál samočinně třídí do vrstev nad sebou ležících, a to podle velikosti zrn.
Všechna tato pozorování vedou k jedinému závěru: Usazené horniny nevznikly v průběhu milionů let postupným usazováním vrstvy na vrstvu, ale v kratičkém časovém úseku pouhým tříděním materiálu unášeného proudem vody, např. při nějaké přírodní katastrofě. Historická geologie tak přestává platit, neboť je založena na mylných teoriích a s ní padá i předpoklad dlouhověkosti naší Země. Tam, kde se dříve hovořilo o statisících a milionech let, můžeme dnes hovořit o měsících, týdnech, hodinách.
I EROZE POSTUPUJE RYCHLE
Proti dlouhověkosti naší Země hovoří celá řada dalších jevů: je to především opět jeden důkaz z oblasti geologie, a to proces eroze.
Studiem procesu splavování půdy do moří se mezi jiným zabývají vědci z kalifornského Institutu pro geologický výzkum při Loma Linda University. Množství země ročně odplavované s povrchu kontinentů do oceánů je soustavně sledováno vědci od počátku padesátých let. Souhrnné zpracování jejich údajů přivedlo pracovníky Institutu k překvapujícím závěrům: Zjistili totiž, že kdyby dnešní pevniny a oceány byly staré tři a půl miliardy let, jak odhadují evolucionističtí vědci, byly by všechny pevniny za tu dobu už 340 krát úplně erodovány na úroveň oceánů.
A erozi můžeme posuzovat i podle množství materiálu splaveného do moří. Při známé rychlosti eroze by byly oceány za onu teoretickou dobu tří a půl miliard let už 16x zcela zaplněny až po okraj.
A k tomu ještě tento postřeh: Proces eroze je poměrně velmi rychlý, přesto však dodnes na pevninách a všude kolem nás existují sedimentované horniny. Jak je to možné?
Teorie pomalého usazování hornin nebyla potvrzena ani americkou oceánografickou lodí Clomar Challenger, jejímž prostřednictvím se zjistilo, že na dně žádného moře světa dnes nedochází k tvrdnutí podmořských sedimentů. Na mořských dnech existují jen nezpevněné a neztvrdlé usazeniny, ačkoliv pod nimi byly nalezeny řádně zatvrdlé historické sedimenty.
ZKAMENĚLINY TAKÉ VZNIKLY RYCHLE
A ještě ke zkamenělinám: k procesu zkameňování v přírodě vůbec nedochází. Mrtvé organismy neklesají ke dnu, aby tam zkameněly, ale rozloží se nebo jsou roztrhány a sežrány mrchožravými živočichy.
Ke zkamenění muselo dojít za zcela mimořádných podmínek pod velkými tlaky. Podobně i vznikla ložiska uhlí, nafty, uranu, jak i to dokazují četné laboratorní pokusy.
Vše toto svědčí o náhlé a velmi rychle postupující živelné katastrofě, která zaplavila a pohltila všechen život před ní prchající, a současně po celém světě navršila až do výše Tater, Alp či Pyrenejí naplaveniny, které se mechanicky vytřídily do oněch známých vrstev historických geologů.
Jenomže právě takovou celosvětovou katastrofu, která je jediným přirozeným vysvětlením, dnešní vědci zarputile odmítají, neboť by tak padl jeden ze základních argumentů pro samovolný evolucionistický vývoj Země a života na ní a svět by rázem „omládl“, neboť z milionů let by se staly pouhé tisíce.
SVĚDECTVÍ ZE SLUNEČNÍ SOUSTAVY
Dnes už je mnoho dokladů o tom, že naše Země je relativně velmi mladá.
Řadu svědectví o tom nalezneme nejen na Zemi, ale i v naší sluneční soustavě: je to např. poznatek o tom, že Slunce je relativně mladé a že kosmický prach, nalézající se ve sluneční soustavě, by zde už dávno neměl existovat. Zejména o tom svědčí i výskyt tzv. krátkoperiodických komet. Ke sluneční soustavě patří asi 2 a půl milionu komet - přesněji řečeno obrovských špinavých sněhových a ledových koulí s pevným jádrem. Astronomové rozdělují komety mezi jiným na krátkoperiodické, k nimž patří ona známá Halleyova kometa, a dlouhoperiodické. Oba typy komet se pohybují kolem Slunce po eliptických drahách více či méně výstředních - krátkoperiodické proběhnou tuto dráhu zhruba do 200 let, zatímco oněm dlouhoperiodickým tento oběh může trvat i několik tisíc let.
Dostane-li se kometa do blízkosti Slunce, začne se její povrch vypařovat a vytvoří se onen známý „ohon“. Po každém průchodu kolem Slunce tak kometa ztratí část své hmotnosti - „taje“.
Ví se, že krátkoperiodické komety podléhají rychlé zkáze a podle výpočtů britského astronoma R. A. Cyttletona jejich životnost může činit nejvýše 10 tisíc roků. Ale právě zde je háček - vždyť tyto komety ve sluneční soustavě existují dodnes, a tak nám svědčí o tom, že celá soustava i s naší Zemí musí tudíž být velmi mladá, rozhodně mladší než oněch 10 tisíc let.
Tak se však opět dostáváme k oněm známým biblickým výpočtům stáří stvořeného světa, odhadovaného na pouhé tisíce, ne miliony či miliardy let. Pro většinu vědců je to arci mrzuté, a tak tyto poznatky raději přehlížejí.
My se k nim v příštím čísle vrátíme a podrobíme kritickému rozboru dnešní vědecké pověry o „vývoji“ člověka.
-fp-
Komentáře
Přehled komentářů
Jsem rád, že tato stránka poukazuje na to, že některé názory se mouhou lišit a že né všichni si myslí, že je země stará miliony let. Pokud se lidé nad tím budou zamýšlet tak už tato stránky plní svůj ůčel :).
souhlas
(Kuba, 9. 6. 2012 21:22)